اسلواکی مدرن در سال 1993 به عنوان یک کشور مستقل متولد شد، زمانی که به صورت مسالمت آمیز از جمهوری چک جدا شد همچنین از توافق دو جانبه از چکسلواکی سابق نیز جدا شد. (از سال 1945 هیچگونه تضاد سازمان یافته در اسلواکی وجود نداشته است.) بسیاری از خارجیان هنوز اسلواکی را با اسلوونیای یوگسلاوی سابق اشتباه میگیرند.
کشور اسلواکی سرزمینی است نیمه کوهستانی . اسلواکی آب و هوای مرطوب و معتدل دارد و کوه های آن در شرق و شمال و قسمتی از غرب اسلواکی واقع شده . این کشور از سمت غرب با جمهوری چک و اتریش، از سمت شمال با لهستان ، از شرق با اوکراین و از جنوب با مجارستان مرز دارد. کشور اسلواکی از سال 2004 به کشورهای عضو اتحادیه اروپا پیوست.
بسیاری از متخصصان مهاجرت و اقامت در سایر کشورها معتقدند اسلواکی بسیار مناسب برای سرمایه گذاری، کار و اقامت به عنوان یک کشور عضو اتحادیه اروپا است، زیرا که اسلواکی عضو کشورهای پیمان شینگن است و می توان به آسانی از آنجا به دیگر کشورهای اروپایی سفر کرد.
واحد پول اسلواکی یورو است. اقتصاد این کشور به تولید و صادرات اتومبیل و لوازم الکترونیکی است که به ویژه از این نظر به کشور آلمان وابسته است . محصولات زراعی اسلواکی جو، سیب زمینی، چغندرقند، رازک، میوه، و از دام احشام و خوک، و تولیدات جنگلی است.
کشور اسلواکی با میانگین چهارده درصد بیکاری یکی از بالاترین آمار بیکاری را در اتحادیه اروپا به خود اختصاص داده.

ویزای اسلواکی

بسته به اهداف سفر شما به اسلواکی، انواع ویزای اسلواکی برای موارد خاص وجود دارد. این که آیا شما قصد سفر به منظور ملاقات دوستان و اقوام، تحصیل یا کار را دارید و به طور دائم در آنجا اقامت ندارید، مجبورید برای گرفتن ویزای شینگن متفاوت درخواست کنید.
مدارک عمومی برای درخواست ویزای اسلواکی:
ابتدا فرم درخواست ویزای اسلواکی را دانلود کنید، آن را به طور کامل و با صداقت پر کنید. شما همچنین می توانید فرم درخواست شارژ ویزا را به صورت الکترونیکی پر کنید و سپس یک نسخه کپی تهیه کنید.
2 عدد عکس باید ضمیمه گردد و عکس بایستی از فرم گذرنامه باشد – اخیرا کلیپ گرفتن با یک پس زمینه نور نیز مورد تایید است
گذرنامه شما و نسخه های ویزای قبلی شما – معتبر برای حداقل 3 ماه پس از تاریخ بازگشت – مورد نیاز است. گذرنامه شما باید حداقل دو صفحه خالی داشته باشد.
یک نسخه از رزرو بلیط بازگشتی شما. توصیه می شود قبل از گرفتن ویزای اسلواکی بلیط خریداری کنید
بیمه درمانی ، بیمه مسافرتی که حداقل 30،000 یورو در اسلواکی و کل منطقه شینگن را تایید کند.
یک نامه همراه با هدف سفر به اسلواکی و برنامه سفر
بلیط هواپیما با تاریخ و شماره پرواز مشخص ورود و خروج از اسلواکی
هتل اقامت برای تمام مدت اقامت در نظر گرفته شده در اسلواکی
اثبات وضعیت مدنی (گواهی ازدواج، گواهی تولد فرزندان، گواهی مرگ همسر، کارت جیره در صورتی که قابل اجرا باشد)
معیشت – معیارهای مالی کافی برای مدت اقامت در اسلواکی.
این ها همه مدارکی برای تهیه ویزای اسلواکی می باشد.

ویزای تحصیلی اسلواکی

افرادی که مایل به تحصیل در کشور اسلواکی هستند ممکن است نیاز به ویزای تحصیلی اسلواکی داشته باشند. ویزای تحصیلی اسلواکی که برای ادامه تحصیل در اسلواکی صادر می شود به عنوان ویزای ملی یا طولانی مدت نامیده می شود. یک ویزای تحصیلی اسلواکی برای تحصیل در جمهوری اسلواکی برای مدت بیش از 90 روز صادر می شود.
برای اقدام به صدور این نوع از ویزا باید به نزدیک ترین کنسولگری اسلواکی مراجعه کنید و بعد از ارائه مدارک موردنظر یک مصاحبه حضوری نیز با شما انجام خواهد شد و بعد از آن مراحل بعدی پروسه صدور ویزای تحصیلی اسلواکی طی خواهد شد و اگز مدارک بدون نقص باشد و شرایط متقاضی مناسب باشد ویزای تحصیلی اسلواکی برای او صادر خواهد شد.
برای تحصیل در اسلواکی اول باید از یکی از دانشگاه های این کشور پذیرش بگیرید. خوشبختانه دانشگاه های اسلواکیایی با متقاضیان خارجی همچون متقاضیان داخلب برخورد می کنند .طبق مقررات دانشگاه های اسلواکی،محدودیت سنی دانشجویان ورود به مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به ترتیب نباید بیش از  ۲۵ سال و ۳۵ سال باشد. ولی دانشجویان متقاضی مقطع دکتری، محدودیت سنی ندارند.
برای صرفه جویی در زمان فرد متقاضی می تواند همزمان به چند دانشگاه مختلف درخواست بدهد. دانشگاهها پس از اخذ مدارک و بررسی رزومه و پیشینه تحصیلی فرد، تصمیم بر پذیرش یا عدم پذیرش وی می گیرد.گفتنی است اگر فرد با زبان اسلواکیایی آشنایی ندارد باید اول دوره های آموزش زبان اسلواکیایی را بگذراند که دانشگاه کمونیوس براتیسلاوا این دوره ها را برگزار می شوند.
زمانی که متقاضی تحصیل در دانشگاه های اسلواکی به زبان رسمی این کشور باشید هزینه تحصیل برای شما رایگان است ولی در صورتی که تمایل به تحصیل در اسلواکی به زبان انگلیسی باشید بسته به رشته و مقطع مورد نظر هزینه تحصیل شما مابین 2000 تا 5000 یورو در سال می باشد. گفتنی است که هزینه تحصیل در رشته های پزشکی بالاتر بوده و بین 7000 تا 10000 دلار در سال است. همچنین هزینه دوره زبان در این کشور 6000 تا 7000 یورو است.

ویزای فوری اسلواکی

بسیاری از افراد برای اخذ ویزای خود با محدودییت زمانی روبرو هستند به همین علت بدنبال اخذ ویزای فوری اسلواکی هستند. توصیه ما به شما این است که برای اخذ ویزای فوری اسلواکی بدنبال موسسات و مراکز قانونی و معتبر که این کاز پیگیری صدور ویزای کشورها را انجام میدهند باشید و با استفاده از مشاوره متخصصان و مشاوران این زمینه اقدام کنید تا بتوانید در اولین فرصت ویزای خود را دریافت نمایید . شاید صدور ویزای فوری اسلواکی امری سخت و یا ناممکن بنظر آید اما بنا به قوانین و تجربه در این زمینه متخصصان میتوانند با توجه به شرایط شما راههایی برای طی کردن سریعتر پروسه صدور ویزای فوری اسلواکی را برای شما نمایان کنند که نتیجه سالها تجربه این متخصصان در زمینه صدور ویزاست . باید در نظر داشته باشید که کامل بودن مدارک متقاضی اولین و مهمترین قدم برای اخذ ویزای فوری اسلواکی است و هرگونه نقصی در مدارک باعث به تعوبق افتادن صدور ویزا می باشد. همچنین جهت دریافت ویزا حضور شخص متقاضی در زمان تعیین شده از طرف سفارت آن کشور در محل سفارت جهت مصاحبه و انگشت نگاری الزامی است.

ویزای تضمینی اسلواکی

ویزای تضمینی اسلواکی دغدغه بسیاری از متقاضیان اخذ ویزای این کشور است. زیرا که بسیاری از افراد نسبت به بسیاری از مراکز پیگیری صدور ویزا مشکوک هستند و نسبت به این مساله بسیار حساس هستند .
موسسات و مراکز بسیاری در زمینه اخد ویزای تضمینی اسلواکی فعالیت می کنند و با استخدام کادر مجرب و متخصص این اطمینان را به شما می دهند که در سریع ترین زمان و با درصد بالای احتمال ویزای شما را اخذ کنند . باز هم قابل ذکر و یادآوری است که کامل بودن مدارک و نبود نقص در آنها و حضور شخص متقاضی ویزا در جلسه حضوری سفارت اسلواکی الزامی است و از مهمترین فاکتورهای طی پروسه صدور ویزای تضمینی اسلواکی می باشد . پس باز هم باید گفت از طریق موسسات معتبر اقدام کنید.
خوشبختانه اسلواکی قوانین سختی برای صدور ویزا ندارد و شما با کمی دقت و مشورت با متخصصین میتوانید در این زمینه موفق باشید و ویزای تضمینی اسلواکی را در اسرع وقت دریافت کنید . پس هرچه سریع تر اقدام کنید تا با مشکل محدودیت زمانی روبرو نشوید یا احیانا با تغییر قوانین روبرو نشوید.